Pondělí, 28 března, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Zadlužení ČR prudce vzrostlo, nová vláda chce rychlé tempo zadlužování zastavit

Pandemie nového koronaviru, ale i volební dárky bývalé vlády Andreje Babiše, způsobily nejprudší zadlužení Česka za posledních 30 let. Sekeru hluboce zaťala již předchozí krize a od roku 2008 se schodek postupně zvýšil nad 1,5 bilionu Kč. V období prosperity však stát snížil závazky jen nepatrně, které pak od roku 2019 raketově vzrostly a letos pravděpodobně přesáhnou hranici 2,5 bilionu Kč (100,08 miliardy eur).

Přestože v poměru k HDP je zadlužení Česka v Evropské unii jedno z nejnižších, varovné je právě jeho skokové zvyšování. Babišův kabinet v tom chtěl pokračovat, nová vláda Petra Fialy ale plánuje šlápnout na brzdu, uvedl server e15.cz.

„Jedním z nejdůležitějších úkolů, před kterými vláda stojí, je zastavit rychlé tempo zadlužování státu. Z hlediska plánované konsolidace veřejných financí je Česko ze zemí EU nejméně ambiciózní, ostatní státy už začaly brzdit,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Jedním z důvodů současné situace jsou vysoké rozpočtové výdaje, které v letech 2016 až 2020 vzrostly o 600 miliard na 1,8 bilionu Kč. „Stalo se to za čtyři roky. To je strašidelný výkon bývalé vlády,“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček.

Current Turkish liras are issued by The Central Bank of the Republic of Turkey, CBRT in 2009.

Loni dosáhlo zadlužení Česka 37,7% HDP a nadále rostlo. Podle listopadového odhadu ministerstva financí mělo na konci roku činit 43,3%. Prognóza na prosinec 2022 očekává zvýšení na 46,2 %.

Samotný státní dluh dosáhl za loňský rok více než 2 biliony Kč, což se stalo poprvé v historii. Jen za loňský rok vzrostl téměř o 400 miliard korun. Pro srovnání, za celé období 2009 až 2019 vzrostl o 460 miliard korun.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články