Pátek, 21 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Silná vlna omikronu může přinést vážný výpadek v rozpočtu

Očekávaná další vlna pandemie onemocnění COVID-19 způsobená variantou omikron by mohla podle ministra financí Igora Matoviče (OLANO) zvýšit výdaje a zároveň snížit příjmy státního rozpočtu celkem možná až o dvě miliardy eur. Ve schváleném státním rozpočtu na rok 2022 má vláda vyčleněnou rezervu na negativní vlivy pandemie onemocnění COVID-19 ve výši 717 milionů eur.

„Obávám se, že se může stát, že v lednu nebo únoru bude tvrdý lockdown, než z omikronu nějakým způsobem vyjdeme ven. V tom případě 717 milionů eur, které jsme si dali jako rezervu na COVID-19, zdaleka stačit nebude. Bez problémů se může stát, že ať už na straně výdajů nebo i na straně ztracených příjmů může být rozdíl vůči rozpočtu i dvě miliardy eur,“ řekl Matovič.

Vláda bude muset podle ministra v takovém případě nabrat odvahu a přijmout taková opatření, která by vliv další vlny na zdravotnictví i ekonomiku minimalizovala. Jako jednu z možností Matovič připustil i zákaz vycházení pro nejohroženější skupinu, kterou jsou senioři.

V letošním roce pracuje vláda s rezervou na negativní vlivy pandemie onemocnění COVID-19 ve výši 3,74 miliardy eur. Deficit však podle Rady pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ) dosáhne sedmi procent hrubého domácího produktu (HDP), což je o jedno procento HDP nižší schodek, než předpokládala vláda v při předkládání rozpočtu na rok 2022. Slovensko bude muset v nadcházejícím roce konsolidovat veřejné finance oproti letos o dalších 2,1 % HDP na schválených 4,9 % HDP. Další vlna pandemie však může dosažení tohoto záměru výrazně ztížit.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články