Středa, 17 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Češi se ve velkém zadlužují a spoří málo

Přestože spoření bylo v slovenská domácnostech fenoménem až do poloviny 90. let, po roce 1997 došlo k jeho výraznému poklesu

Přestože spoření bylo v slovenská domácnostech fenoménem až do poloviny 90. let, po roce 1997 došlo k jeho výraznému poklesu. Situace se mírně zlepšila až v posledních čtyřech letech, avšak Slováci jsou v spoření na ocase zemí EU. V případě zadlužování však zaujímají přední místo.

Utahování opasků na přelomu tisíciletí srazilo možnosti a ochotu spořit. Míra úspor klesla z 12% na polovinu a navzdory výraznému ekonomickému růstu úspory stouply v posledních letech jen na něco přes 8% disponibilního příjmu. V roce 2017 však Češi měli míru úspor na úrovni 9,5% a Maďaři dokonce na 12,1%.

Aktuálně spoří Slováci 8,2% z příjmů, průměr EU je však 9,6%. Jak uvedl v pondělí na setkání s médii Zdenko Štefanides, hlavní analytik VÚB, i když procentuální růst osobních finančních aktiv za dva roky (2016-2018) byl vysoký na úrovni 10,7% oproti 2,6% růstu EU, stále je však nižší jako u Čechů a Maďarů. „V absolutním vyjádření, vzhledem k celkově nízké finanční naše aktiva, EU ani nedobiehame. Zatímco Slovák v daném období v průměru uspořil a zvýšil si finanční aktiva o 1300 eur, Maďar o 2100 eur a Čech dokonce o 2200 eur, dodává hlavní analytik.

Slováci mají ke konci roku 2018 průměrné osobní finanční aktiva ve výši 13.400 eur, Češi 23.100 eur, Maďaři 17.100 eur, přičemž průměr v EU je až 69.200 eur. Pokud se vezme v úvahu, že Slováci jsou v regionu střední a východní Evropy po Estonci nejzadluženější (Estonci však mají téměř dvojnásobně vyšší osobní finanční aktiva), finanční situace Slováků je na tom ve srovnání s regionem výrazně nejhorší. Domácnosti na Slovensku měli tradičně v bankách uloženo více vkladů, jak si od nich půjčili, v říjnu 2018 to však přestalo platit a úvěry předčily vklady v bankách.

Podle odborníků na finance je výzvou pro banky na Slovensku naučit Slováků investovat. Investování je totiž jedinou formou na výraznější zhodnocení úspor. Podílové fondy jsou ideálním a jednoduchým nástrojem pro běžné obyvatele, protože ne každý má zdroje, možnosti či znalosti zhodnotit své úspory jinou formou, jako jsou například nemovitosti či drahé kovy.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články