Pondělí, 28 března, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Stanoviska při rodičovském bonusu a individuálním stropě se sbližují

Stanoviska koaličních partnerů u rodičovského důchodu au individuálního důchodového stropu se sbližují. Právě tyto dva návrhy vylepšení penzijního systému považuje ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak (Jsme rodina) za prioritní. Řekl to v rozhovoru pro TASR.

Ministr vyzdvihl, že při prosazování své důchodové reformy vnímá pokroky – zatímco do poloviny roku se v koalici diskutovalo, zda vůbec zavádět takové změny, v současnosti se čtyřlístek baví o tom, jak to udělat udržitelným způsobem s ohledem na veřejné finance.

Podle ministra je aktuální otázkou, jak zajistit rozpočtové financování a dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. „Abychom uměli garantovat vyplácení důchodů nejen za dva roky, ale dejme tomu io 20 let. Aby mladí lidé, kteří začínají platit odvody do důchodového systému, měli co nejvíce garantované, že za to dostanou i důchod,“ vysvětlil ministr.

Zmínil, že existuje několik návrhů způsobu financování rodičovského bonusu. S jedním návrhem přišel i ministr financí Igor Matovič (OLANO). „Momentálně ještě nedošlo k definitivnímu rozhodnutí, že jakou variantou bychom šli, ale myslím si, že panuje shoda na tom, že je vůle to udělat,“ řekl Krajniak.

Pro ministra je důležité, aby se vylepšením důchodového systému odstranila neférovost v tom, že rodiče, kteří vychovávají děti, dostávají nižší důchody, protože odpracovali a odváděli méně ve srovnání s lidmi, kteří děti nevychovali. Avšak právě na dětech stojí financování důchodového systému, protože právě oni začnou platit odvody do penzijního systému, když se stanou ekonomicky aktivními. „Tohle je jeden problém, který v důchodovém systému potřebujeme řešit, protože je tam velká diskriminace a nespravedlnost vůči těm, kteří zajistili, že ten důchodový systém funguje,“ shrnul ministr.

Druhou prioritou ministra je zavedení individuálního stropu věku odchodu do důchodu. Cílem je zajistit právo lidí, kteří od raného věku manuálně pracovali, odejít do důchodu po 40 odpracovaných letech.

Ministr však dodal, že jednání o reformě všech tří penzijních pilířů io Matovičově daňově-odvodové reformě jsou spojena, protože do sebe tyto legislativní změny musí zapadat. Jednání se realizují podle jeho slov jak na politické, tak i na odborné úrovni mezi resorty práce, financí a hospodářství. „Debatujeme o všech těchto otázkách a v plánu obnovy máme naplánováno, že během roku 2022 by všechny tyto změny měly projít a věřím, že i projdou,“ konstatoval ministr.

Na otázku, zda je ještě ve hře ústavní zákon ke změnám v důchodovém systému, ministr odpověděl, že návrh je doručen na úřad vlády fyzicky od srpna. Je na premiérovi, kdy a zda ho zařadí k jednání vlády.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články