Neděle, 27 března, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Euro se ve středu výrazně posílilo

Společná evropská měna se uprostřed týdne výrazně posílila. Ve středu odpoledne se obchodovala po 1,1369 USD, což je nejvýše za měsíc. Ještě kolem poledne se prodávala pod hranicí 1,13 USD.

Evropská centrální banka (ECB) stanovila ve středu odpoledne referenční kurz na 1,1303 (v úterý: 1,1331) USD/EUR. To znamená, že dolar stál 0,8847 (0,8825) eura.

Dolar v uplynulém roce profitoval z růstu očekávání týkajících se zpřísňování měnové politiky v USA. Finanční trhy již červnu 2021 počítaly v příštím roce s jedním zvýšením úrokových sazeb. Mezitím je zpřísňování měnové politiky americké centrální banky (Fed) již započítáno do kurzu dolaru, uvedli obchodníci. Navíc vzhledem k zotavování ekonomik z koronakrize začínají zvyšovat úrokové sazby i další důležité centrální banky, například britská BoE v prosinci zvýšila svou klíčovou sazbu.

Pandemie nadále vyvolává nejistotu na trhu. Aktuálně se však zdá, že nová vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron způsobuje onemocnění s mírnějším průběhem, takže podle investorů by neměl výrazněji zabrzdit zotavování ekonomik.

Pod tlakem je opět turecká lira, která se oslabila vůči všem důležitým jménům. V minulém týdnu se zotavila z propadu poté, co vláda ohlásila balík opatření pro její stabilizaci. Podle opozičních politiků a některých ekonomů jí však pomohly tajné intervence centrální banky, která prodávala dolarové rezervy. Navíc opatření vlády výrazně zatíží státní rozpočet.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články