Čtvrtek, 11 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Neúspěchy roku 2021

Konec roku dává prostor zamyslet se nad událostmi a trendy, které ho formovaly. V roce 2021 to byla opět pandemie COVID-19, kterou nedávno oživila varianta omikron, neustálý postup změny klimatu, který zesílil tlak na dosažení nulových čistých emisí a geopolitické napětí, zejména rivalita mezi velmocemi USA a Čínou. Na všech těchto frontách byl rok 2021 rokem zhoršení.

Jakkoli těžký byl rok 2020, skončil s důvody k naději. Nasazovaly se účinné vakcíny proti COVID-19, USA měly nového prezidenta, který si na rozdíl od svého předchůdce uvědomoval hrozbu klimatických změn a hodnotu amerických spojenectví, NATO připravovalo svou novou strategickou koncepci. Účinná opatření k řešení výzev, kterým Západ čelí, se zdálo být reálnou možností. A přesto se za poslední rok tyto výzvy jen stupňovaly a znásobovaly.

Bezprecedentní celosvětový sociální experiment způsobený pandemií, včetně uvěznění lidí v jejich domovech, vytvořil pro společnosti vážný tlak. Prohlubující se polarizace trhá demokraciím švy.

Neúspěchy roku 2021

Nepomáhá ani to, že iv zemích, kde je pevně zavedena liberální demokracie, vlády převzaly výjimečné pravomoci, trend, jehož záludné účinky pravděpodobně přetrvají ještě dlouho po skončení nouzového stavu. Kromě nezpochybnitelné psychologické daně zablokování může mít vnímané zneužívání moci trvalé následky na budoucí veřejnou podporu včetně vnímání společenské smlouvy občany. Americký prezident Joe Biden si uvědomil hrozbu pro demokracii po celém světě a nedávno svolal virtuální summit na toto téma (s pochybným seznamem hostů). Jak však poznamenali někteří odborníci, obnova demokracie bude vyžadovat něco zásadnějšího.

Na ekonomické frontě bylo oživení značně asymetrické, přičemž některé ekonomiky zaznamenaly výrazný pokrok, zatímco jiné se zoufale snaží zůstat při životě. Nabídkové šoky a prudké výkyvy cen energií spolu s novou vlnou zákazů cestování a blokád generují řadu protivětru. A uprostřed rostoucích finančních rizik a inflačních tlaků jsou zákonodárci a mezinárodní finanční instituce nuceny dosahovat citlivé rovnováhy.

Nedostatek účinných multilaterálních opatření během pandemie, jehož příkladem jsou obrovské rozdíly v přístupu k vakcíně, ještě více zdůraznil nedostatečnou schopnost globálního systému řešit společné problémy. Zklamání z COP26 v Glasgowě dotváří smutný obraz.

Neúspěchy roku 2021

Klesající důvěra v mezinárodní spolupráci nemohla přijít v horším čase. Rusko soustřeďuje vojáky v blízkosti svých hranic s Ukrajinou. A protože se Čína chová stále asertivněji, riziko konfliktu v západním Tichomoří nadále roste.

Série virtuálních summitů nedokázala zmírnit napětí. A novému bezpečnostnímu mechanismu, volné koalici čtyř hlavních demokracií indicko-pacifického regionu a obranná dohoda AUKUS mezi Austrálií, Spojeným královstvím a USA, chybí jasná vize a komplexní přístup, který je potřebný k zajištění stability.

V tomto kontextu lze v roce 2022 očekávat ještě asymetričtější války a geopolitické nepokoje. Komunistická strana Číny se připravuje na svůj 20. národní kongres v říjnu, její lídři budou pravděpodobně nadále nabízet spolupráci při řešení společných výzev, jako je změna klimatu, přičemž se budou rázně bránit úsilí Západu vyrovnat se s rostoucím vlivem země.

Neúspěchy roku 2021

Transatlantické vztahy se ani zdaleka nezlepšují. Například až minulý měsíc Bidenova administrativa oznámila, že zruší cla, která Trump uvalil na evropskou ocel a hliník. A podle nejnovější Trans-Atlantic Scorecard, kterou vydal Brookings Institution, americko-evropské vztahy klesly z průměrných 6,6 (na stupnici od 1 do 10) na konci června, na 5,3 na konci září.

Je na Bidenovi, aby prokázal odhodlání své administrativy obnovit transatlantické vztahy. Ale je nepravděpodobné, že se tak stane brzy. Americká politická tradice diktuje, aby se prezidenti více zaměřili na zahraniční politiku ve svém druhém funkčním období, kdy už nebudou čelit znovuzvolení. Biden je zatím zaneprázdněn nízkou mírou obliby, listopadovými parlamentními volbami a možným návratem Trumpa jako prezidentského kandidáta Republikánské strany v roce 2024.

Neúspěchy roku 2021

To je důvod, proč musí Evropa v roce 2022 oživit svůj tlak na zajištění větší strategické nezávislosti na USA. Přestože rostoucí pocit zranitelnosti by v tomto směru mohl pomoci sjednotit evropské mysli, úspěch se nedostaví jen tak snadno, v neposlední řadě proto, že evropskou zahraniční politiku již po 16 letech de facto neřídí pevná ruka dlouholeté německé kancléřky Angely Merkelové.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články