Pondělí, 28 března, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Státní IT projekty se dosud nerozběhly, mnohé jsou ve značném riziku

Vicepremiérka a ministryně pro informatizaci Veronika Remišová (Za lidí) přišla do úřadu hlavně s protikorupční agendou v oblasti digitalizace, tato problematika je však mnohem širší. Pokud chce dělat věci férovější, transparentnější a efektivnější, je třeba na to realizovat projekty a provádět investiční činnost. Ta se však dosud nerozběhla a Slovensko tyto projekty nerealizuje. Mnohé jsou proto ve značném riziku, zda se stihnou realizovat a zda pro ně nepropadne část eurofondů. V rozhovoru pro TASR na to upozornil prezident IT Asociace Slovenska (ITAS) Emil Fitoš.

„Jelikož se nám krátí programové období, dostáváme se do rizika, že se nesplní plány, které byly součástí Operačního programu integrovaná infrastruktura (OPII). Ty hovořily o velkém objemu investic do informatizace – byly to stovky milionů eur,“ poznamenal Fitoš. Většina projektů je podle jeho slov stále ve stadiu zakázek a mnohé z nich jsou ve značném riziku.

V zásobníku přitom bylo podle Fitoše dostatek projektů, avšak během prvního pololetí této vlády Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace (MIRRI) SR pouze přehodnocovalo tyto projekty a v říjnu loňského roku přišlo s univerzálními požadavky, kterými se mají IT projekty řídit. „Mezitím uplynul další rok a ty projekty se stále nerealizují. Některé se pořizují, některé už vypadly ze zásobníku projektů a riziko nečerpání je možná i dvojnásobné oproti letu, když se zmiňovalo číslo 120 milionů eur,“ dodal Fitoš.

Při hodnocení působení Remišové jako ministryně Fitoš vyzdvihl, že podle něj správně identifikovala potřebu posílení kapacit na straně státu pro realizaci IT projektů. „To je správné, ale zároveň je to velmi obtížné, neboť je to sisyfovská práce,“ okomentoval Fitoš s tím, že hned v prvním roce této vlády odešlo několik klíčových lidí z manažerských postů ve státním IT a takové pozice se těžko nahrazují. Smutným příkladem podle něj je obsazení pozice ředitele Národního centra zdravotnických informací (NCZI), kde od počátku vládnutí této garnitury sedí už čtvrtý člověk.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články