Čtvrtek, 2 března, 2023

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Od nového roku se zvyšují povinné příspěvky do 2. pilíře

Sporitelé ve 2. důchodovém pilíři si budou na svůj důchod v soukromých důchodových správcovských společnostech od nového roku spořit více. Povinné příspěvky na starobní důchodové spoření se jim v roce 2022 zvýší na 5,5 % z vyměřovacího základu. V roce 2021 to bylo 5,25 %. Připomněla to mluvčí Sociální pojišťovny (SP) Zuzana Dvoráková.

Sazba příspěvků se má dále postupně zvyšovat o 0,25 % ročně až do roku 2024, kdy dosáhne šesti procent z vyměřovacího základu.

„Zároveň se střadatelům ve 2. pilíři výše jejich odvodů na starobní pojištění do 1. pilíře (do SP) sníží o 0,25 % na 12,50 %. Mechanismus je nastaven tak, aby odvody do 1. a 2. pilíře v součtu vždy zůstali na úrovni 18 %,“ zmínila mluvčí s tím, že v roce 2024 se tak odvod rozdělí na 12 % do 1. pilíře a šest procent do 2. pilíře.

SP stanovila i novou referenční částku pro výplatu důchodu ze 2. pilíře. V roce 2022 bude na úrovni 508,90 eura.

„Referenční částka je hodnota průměrného měsíčního starobního důchodu vypláceného ze SP (1. důchodový pilíř). Ta je podmínkou výplaty starobního důchodu ze starobního spoření (2. pilíř) programovým výběrem,“ vysvětlila mluvčí.

Programový výběr se uskutečňuje formou dohody, ve které si spořitel určí měsíční částku důchodu, období vyplácení, nebo i jednorázový výběr celé naspořené částky příspěvků ve 2. důchodovém pilíři. Jedinou podmínkou programového výběru je, že součet částek důchodových dávek, které jsou vypláceny spořiteli, bude vyšší než referenční částka.

„V praxi to znamená, že pokud spořiteli ve 2. pilíři budou v roce 2022 vypláceny důchody, například starobní důchod z 1. pilíře, invalidní důchod, pozůstalostní důchod včetně výsluhového důchodu, či důchod vyplácený z ciziny v úhrnně, alespoň 5 bude moci požádat důchodovou správcovskou společnost o výplatu celé své naspořené částky příspěvků ve 2. pilíři jednorázově,“ dodala Dvoráková.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články