Pátek, 12 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -spot_img

Svatba a dluhy Jak se vyhnout finančním pastem a zajistit si zdravou finanční budoucnost


Zadluženost v České republice stoupá. A negativně tím ovlivňuje velkou část našeho budoucího života. O něco více komplikací dluhy přinášejí v okamžiku, kdy se máte s dlouholetým (nebo také krátkodobým) partnerem či partnerkou brát. Svatba a dluhy jsou velké téma a v případě, že námět k diskuzi nerozeberete před vyřknutím onoho slůvka, budete v budoucnu čelit rozbrojům.

Zákon má jasný názor

Řada snoubenců se zadlužuje kvůli svatbě. Touží mít vysněnou veselku plnou svých přátel, rodiny i známých. Investují do nejlepší kapely nebo DJe, fantastické květinové výzdoby a pronajímají si to nejkouzelnější místo, jaké pronajmout pro tento velký den jde. Už se však nedívají za horizont a nevnímají, že jejich půjčka na svatbu jim může trochu zavařit, respektive zkomplikovat život.

Jiná situace nastává za předpokladu, že snoubenci už zadlužení jsou, a přesto se berou. Na tento scénář zákon pohlíží jasně. Není-li ujednáno jinak, platí po uzavření manželství z pohledu majetkového práva manželů a společného jmění manželů zákonný režim. Součástí společného jmění manželů se pak stávají nejen aktiva, jako je majetek stran, ale také pasiva, do nichž spadají právě také dluhy.

Pozitivní je, že do společného jmění manželů, kterému zkráceně říkáme SJM, patří pouze dluhy převzaté za trvání manželství. A přesto bychom ještě našli výjimky, díky nimž se nutně nezadlužují obě strany, nýbrž jen ta jedna.

Ať víte, na čem jste

I když už známe skutečnosti a to, jak zákon nahlíží na přejímání dluhů po vstupu do sňatku manželského, přesto platí, že byste si svého nastávajícího nebo nastávající měli před postavením před oltář „proklepnout“. Víra a důvěra v druhého člověka může být skutečně ohromná, přesto mohou ležet nějací kostlivci ve skříni. Než se tedy vydáte na cestu onou uličkou, prověřte si snoubence nebo snoubenku i z majetkoprávního či finančního hlediska.

Sice se nyní zdá, že společné jmění manželů, respektive to, jak k tomuto přistupuje zákon, je striktně stanoveno. Ve skutečnosti je to velmi zašmodrchané téma, z něhož vede několik výjimek. Pamatujte na staré známé pravidlo, že právo zašmodrchané být musí, aby ho mohli právníci rozplétat. A tady tomu není jinak.

Jak se vyhnout finančním pastem

Zjistili jste, že je vaše druhá polovička, se kterou chcete strávit zbytek života, čistá jako lilie? A to nejen po stránce půjček, ale také po stránce milenek a dalších stěžejních věcí? Výborně. Až si u oltáře řeknete ono osudové „ano“, mějte na paměti také několik tipů, jak se vyhnout finančním pastem. Díky nim se také udržíte ve stejně stabilní finanční situaci jako doposud.

Samozřejmostí je snaha udržovat si finanční polštář odpovídající alespoň trojnásobku svých měsíčních příjmů. Tato rezerva se snáze udržuje, pakliže každoměsíčně odkládáte alespoň 10 %, ne-li rovnou čtvrtinu svých příjmů, bokem. Pokud to pro vás bude složité a těžké, do hry vstupuje následující scénář – nutnost ohlížet se po dalším zdroji příjmu, který by vás do budoucna zabezpečil.

V případě, že ve vzduchu visí nutnost vzít si půjčku, srovnávejte produkty na trhu. Není nebankovní půjčka jako nebankovní půjčka. V současné době najdeme desítky poskytovatelů úvěrových produktů, kdy jednotlivé nabídky od sebe rozlišují jenom maličkosti. Ale v nich tkví vaše budoucnost. Proto kromě pečlivého pročítání podmínek týkajících se půjčky také hledejte poplatkově i jinak cenově nejvýhodnější nabídku, která by přesně odpovídala vaší situaci a vašim požadavkům, jež na půjčku máte.

Abyste se vyhnuli finanční pasti, buďte ve střehu zejména před kontokorenty a také kreditními kartami. Mnohé banky nabízejí svým klientům zřízení kreditní karty, ale jedná se jen o šikovný způsob, jak zúročit nezodpovědné nákupy, které jsou velmi často ovládané pouze našimi emocemi.

Jak si zajistit zdravou finanční budoucnost

Zdravou finanční budoucnost můžete zajistit různými způsoby. Ve výsledku však k naplnění tohoto cíle vedou tři kroky. I když vám Razdvapujcka.cz pořád chrání záda, přesto ony kroky zkuste aplikovat do praxe a přestat tím pádem přemýšlet nad tím, co by bylo, kdyby vypadla měsíční výplata nebo jste jednoho dne onemocněli.

Ze všeho nejdříve vytvářejte finanční rezervu. Vracíme se k ní znovu, protože se jedná o skutečně stěžejní bod vedoucí k finančně svobodné budoucnosti. Výše takové rezervy by měla být alespoň trojnásobkem vašich měsíčních výdajů, v nejlepším případě by se však mělo jednat až o šestinásobek.

Neopomíjejte životní pojištění, na které by mělo padnout zhruba 5 % z čistého měsíčního příjmu. Zdravotní komplikace jsou nepředvídatelnou položkou, která ve výsledku může stát víc, než by člověk čekal. Tím, že budete mít zřízenou pojistku, zajistíte, že se druhý z manželů nebude muset příliš plácnout přes kapsu, aby zaplatil veškeré zdravotní výlohy související s vaším ošetřením.

A nakonec myslete i na důchod. I na penzijní pojištění musí jít část vašeho příjmu. Jakožto manželé budete moct vynakládat se dvěma měsíčními příjmy a jejich rozkládání bude daleko snazší. Co se týče důchodu, ideální je naspořit si pětinásobek svého čistého ročního příjmu. Opět tím přicházíme k deseti procentům čistého měsíčního příjmu, jež byste si měli odkládat stranou například v rámci stavebního spoření nebo již zmiňovaného penzijního připojištění. Možností jsou také investiční fondy.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články